» » Що таке «юзабіліті» (usability)?

Що таке «юзабіліті» (usability)?


Юзабіліті (англ. usability — дослівно «зручність користування», «застосовуваність») — поняття в мікроергономіці, що означає загальний ступінь зручності предмета при використанні; термін схожий з терміном «ергономічність», однак має іншу область застосування та відрізняється нюансами визначення.

Що таке «юзабіліті» (usability)?

Завдання юзабіліті — досліджувати поведінку користувача та визначати, що працює на його благо, а що ні. Юзабіліті також виступає на захист прав користувача і бореться за простоту. У юзабіліті присутні дві різних сторони. З одного боку це методика контролю та забезпечення якості, що допомагає вам довідатися, що у вашій системі працює на користувача, а що ні. З іншого боку, це система понять, що покликана забезпечити владу людини над тим, що вона сама ж і створила. Обидва аспекти юзабіліті мають своє право на існування, однак різницю між ними варто добре розуміти і, що є ще більш важливим — вміти розрізняти ці дві сторони та знати, коли й де їх застосовувати.


Юзабіліті як наука


Економіст Арноль Клінг (Arnold Kling) нещодавно відобразив у цифрах, як виглядає історичний зріст економіки. Для цього він вдався до досить цікавої системи виміру — мішки з борошном. Якщо підрахувати, скільки ви можете придбати мішків з борошном на свою зарплату, то виявиться, що середній працівник сьогодні створює цінностей в 450 разів більше, ніж середній працівник, що жив в 1500 році. (Клінг використовує мішки з борошном для порівняння продуктивності тому, що це одна з деяких речей, що постійно вироблялася протягом довгого історичного періоду, а її споживча вартість залишилася приблизно тією ж, що й була кілька сторіч тому).

Загалом, думка Клінга полягає в тім, що економіка — це система, що самонавчається. Цей величезний зріст в кількості вироблених благ став можливим завдяки поступовому нагромадженню знань: ми крок за кроком навчалися робити те ж саме ще швидше, ще дешевше та ще ефективніше. У свою чергу, кожне наступне поліпшення ґрунтувалося на попередніх, що забезпечило безперервний ріст продуктивності праці.

Навчання відбувається двома шляхами: за наукою та за Дарвіном. При науковому методі ми придумуємо гіпотезу, а потім робимо експерименти, намагаючись цю гіпотезу спростувати. Якщо достатня кількість дослідів не може спростувати нашу гіпотезу, ми приймаємо її за теорію, а інженери виготовляють на її основі нові товари. Бізнес же працює більше за Дарвіном. Безліч підприємців одночасно пропонують свої послуги з рішення тієї або іншої потреби покупця. Більша частина цих підприємців виходить із бізнесу оскільки “невидима рука” економіки відкидає їхні пропозиції. Поза залежністю від методу процес виглядає так — ви пропонуєте рішення, а потім перевіряєте, працює воно в реальному житті чи ні. Робочі гіпотези стають науковими теоріями; компанії, що зробили найбільш вигідну пропозицію покупцям, ростуть і розвиваються.

Юзабіліті до певної міри це теж перевірка на відповідність реаліям. І робиться це двома способами:

До того, як почався процес дизайну. На цьому етапі використовуються такі методи юзабіліті, як дослідження на місці, дослідження конкурентів. Вони дають можливість дизайнеру визначити напрямок, в якому рухається реальний процес. Ці методи ближчі до наукового підходу “гіпотеза-дослід” — ви виводите якісь закономірності, а потім намагаєтеся знайти їм підтвердження, спостерігаючи за реаліями, щоб надалі користуватися ними як дороговказом при створенні найкращого з можливих дизайнів.


Після того, як закінчився процес дизайну. Тут використовуються вже інші методи дизайну такі як, тестування та спостереження. Подібно як підприємці змагаються один з одним у тому, чия бізнес-ідея краща для покупця, так і фахівці з юзабіліті, показують альтернативні варіанти дизайну користувачам і визначають, який з них працює найкраще. Головна перевага лише в тім, що тестування паперового прототипу вам обійдеться дешевше, ніж підприємцеві — створення цілої компанії :)


Юзабіліті намагається пояснити поводження людини в складних системах при досить специфічних обставинах і тому її пророкування менш точні, ніж пророкування таких повноцінних наук, як фізика, наприклад. Тому юзабіліті опирається у своїх рекомендаціях, здебільшого, на минулі експерименти та досвід, ніж на точні формули. Коли якась функція викликає проблеми в багатьох користувачів на великій кількості сайтів, ми відмовляємося від неї. Також, якщо якийсь елемент дизайну спрацьовує при різних обставинах, — ми рекомендуємо користуватися ним. Незважаючи на такі розходження, фундаментальний підхід у юзабіліті і в повноцінній науці однакові: наші висновки та рекомендації засновані на дослідах і спостереженнях реальності. Ціль юзабіліті перевіряти дизайн у реальних умовах і, беручи до уваги людський фактор, визначати, що працює в дизайні, а що ні.


Юзабіліті як ідеологія


У той же час юзабіліті є ідеологією — це система віри в певні права людини:

• У право людини бути вище технології, яку він сам же створив. Якщо між технологією і людиною виникає конфлікт, мінятися повинна технологія.
• Право людини на керування. Користувачі повинні розуміти, що відбувається, і повинні мати можливість контролювати результат.
• Право людини на простоту. Користувачі повинні працювати з комп'ютером без особливих зусиль.
• Право людини на свій час. Заплутані інтерфейси даремно витрачають цінний час людини.


Ці права не завжди шанувалися. В 60-і роки більшість користувацьких інтерфейсів прагнули від людини підпорядкування собі. Те ж саме відбувалося з веб-сайтами в епоху моди на “круті і модні” сайти. Якщо дизайнери та менеджери проектів не зважають на ідеологію юзабіліті, вони не рахуються також і з правилами юзабіліті. Погодьтеся, якщо ви не хочете, зробити щось простішим, ви не будете й думати про те, як це зробити простішим. Чим більше ви проявляєте поваги до людських прав, тим щасливішими ви робите людей і тим кращим стає наш світ. Втім, ця філософія не досить переконлива для більшості “людей у чорному”, що підписують чеки. На щастя веб дає чудовий стимул звернутися до юзабіліті навіть тих, кого цікавить тільки підсумковий рядок у річному зведеному балансі: якщо вашим сайтом важко користуватися, користувачі просто підуть з нього. У середньому, веб-сайти, котрі поліпшили своє юзабіліті, збільшують свої продажі (або віддачу в цілому) у два рази. Причина? Веб — це надзвичайно конкурентне середовище. Користувачі не збираються витрачати свій час і сили на боротьбу із сайтом, що не поважає їхнє право на простоту. Поруч завжди є інший сайт, на який можна швидко перейти.


Рівновага між двома сторонами


Як захисник прав користувачів ви повинні освоїти обидві сторони юзабіліті: наукову та ідеологічну. Кожна сторона вимагає свого підходу в освоєнні. З наукової сторони, ви повинні бути непоступливим і завжди повідомляти правду, якою б неприємною вона не була. Якщо щось у дизайні спрацьовує, сповістіть про це. Якщо щось змусить користувача полишити сайт, так і скажіть. Поліпшити якість дизайну можна лише в тому випадку, якщо рішення ґрунтуються на фактах і кожен член вашої команди повинен знати про ці факти.

На противагу цьому, якщо ми розглядаємо юзабіліті як ідеологію, ви повинні бути схильним до компромісів. Іноді доводиться приймати такі рішення, які знижують якість дизайну. Це відбувається тому, що немає часу чи грошей, або тому, що не можна сполучити одне з іншим. Розумний менеджер проекту може прийняти виправдане компромісне рішення тільки в тому випадку, якщо йому відомі факти про те, які елементи дизайну працюють, а які ні. Ці факти йому дасть ваш науковий підхід. Щоразу збираючись разом, учасники проекту чомусь забувають покликати того самого користувача, якому доведеться працювати із плодами їхньої діяльності.

Часто в кімнаті єдиним захисником цього бідолахи є фахівець з юзабіліті. Саме тому ви, зі своєї сторони, просто зобов'язані вказувати на важливість юзабіліті, видавати голі факти та цифри, відстоюючи ідеологію та права користувачів.
  • Є запитання до прочитаного?

     Якщо у Вас виникли запитання щодо створення, дизайну чи просування сайту,
    Вам потрібні додаткові консультації, — зв'яжіться з нами та отримайте відповіді
    на всі Ваші запитання.

    Наша контактна інформація
  • Бажаєте замовити розробку сайту?

     Якщо Ви вже уявляєте, яким повинен бути Ваш сайт, його зовнішній вигляд та функціонал, — заповніть запит на розробку сайту, вказавши свої контактні дані і ми зв'яжемося з Вами протягом робочого дня.

    Заповніть запит на розробку сайту